Last updated on 02/03/2020
Proč to a jaký je postup krok po kroku?
Working holiday jsou víza, které člověku umožňují pracovat a zároveň cestovat v zahraničí. Ano, jsou to stejná víza jako do Kanady či na Nový Zéland, ale získat víza do Chile je stokrát jednodušší, protože o ně není takový zájem. Práce tady není jednoduchá sehnat, protože je nutností alespoň základní znalost španělštiny. Zároveň to tady není ani na výdělek. Minimální mzda je cca 13700 Kč. Za tuto částku se tady dá docela dobře přežít, ale na našetření to není. Kromě jednoduššího nalezení práce mají víza i další výhody. A ty byly právě pro nás.
TIP: Ideální variantou je zkusit „digitální nomádství“. Digitální nomádství spojuje cestování a práci na dálku. Je to skvělá možnost, jak si na cesty po Jižní Americe rovnou i vydělat.
Jaké jsou výhody working holiday víz do Chile?
- Po třech měsících nemusíme cestovat do jiné země, abychom si víza prodloužili.
- Můžeme si požádat o chilskou občanku. Díky tomu máme levnější vstupy do národních parků (cena jako pro místní).
- Usnadní nám to koupi a prodej auta. Jde to i bez občanky, ale v takovém případě si musíte najít “garanta/zástupce” a auto nebude nikdy celé vaše.
- Můžeme si založit kreditní kartu. To jsme neudělali, protože převod peněz na účet vyjde draze. Ve většině případou se dalo platit kartou.
- Při používání sim karty (nebo-li „chip“) déle než měsíc je nutné ji zaregistrovat a zadat RUN nebo RUT number.
Po vyřízení všech důležitých papíru přímo v Chile jsme si dali otázku, zda jsme vůbec working holiday víza potřebovali. Všechno to lze asi nějak obejít krom levnějších vstupů do národních parků. Jak to nakonec vyjde postupně počítáme.
Registrace a získání víza v ČR
Prvním krokem je žádost o working holiday víza do Chile ještě z České republiky. Registrace probíhá na stránce https://tramites.minrel.gov.cl/. Po kliknutí na “Visa Application” se dostanete do formuláře, který je potřeba vyplnit. Zabere to pouze pár minut, pokud si připravíte potřebné papíry, a to:
- výpis z trestního rejstříku
- lékařské potvrzení, že jste zdraví a schopni pracovat v zahraničí (stačí jednou větou)
- fotografie/sken pasu
- pasová fotografie na světlém jednobarevném pozadí.
Výpis z trestního rejstříku a lékařské potvrzení musí být přeloženy do angličtiny či španělštiny a ověřeny. My jsme to zkusili poslat v češtině, protože jsme někde vyčetli, že někomu to uznali i bez překladu. Nám se sice ozvali, že to přeloženo být musí, ale zároveň nám nabídli překlad přímo na ambasádě za 200 Kč. Nechali jsme si to tedy přeložit zde a nakonec jsme ani nic neplatili. Cena za víza je 133 USD, které se platí na místě při převzetí na Chilské Ambasádě v Praze (U Vorlíků 623/4, 160 00 Praha 6-Bubeneč). Zde jsme ještě dostali 3xpapír s potvrzením víza včetně otisku prstu s tím, že tyto papíry si musíme vzít sebou. Dva z nich jsme následně odevzdali na letištní kontrole v Chile.
Co je možná nejasné při vyplnění formuláře:
- Type of passport: Ordinary
- Type of visa: Temporary Resident Working holiday visa
- Skin, Hair, Eyes, height: dříve bylo povinné, teď již ne
Víceméně všude kde jsme si nebyli jistí, co máme přesně vyplnit nebo se nám zdálo nesmyslné, jsme vyplnili „N/A“ a žádost tak prošla.
Na poslední straně přiložíte potřebné dokumenty a je to. 🙂 Přijde vám mail ve španělštině o dokončení registrace a už jen čekáte, zda budou víza potvrzeny či ne. Nám z chilského konzulátu odpověděli během dvou dnů, že víza byla schválena a můžeme si je vyzvednout. 🙂 Hurá. Jenže to nejtěžší máme ještě před sebou. 🙂 V Santiagu se budeme muset přihlásit na PDI a zažádat o občanku.
Napište první komentář