Last updated on 02/03/2020
Jižní Ameriku jsme plánovali projet ve vlastním autě, a tak jsme před sebou měli nelehký úkol – koupi auta. Oproti jiným státům Jižní Amerky je Chile země, kde koupě auta není až takový problém a zároveň jsou zde ceny aut docela přívětivé. Výběr je veliký. Můžete si vybrat dle vlastních preferencí například dodávku, SUV, van nebo karavan. Při troše štěstí můžete koupit už hotové, přestavěné auto i s kempovací výbavou.
Kde auto hledat?
Možností jaké auto vybrat je spousta, ale jak začít? Rozmyslete se, zda budete auto kupovat na vlastní pěst nebo využijete agenturu, která vám se vším pomůže. Pokud se rozhodnote pro vlastní řešení a neumíte pořádně španělsky, dejte si na prodejce pozor. Anglicky většinou neumí a tak může být jazyková bariéra docela problém. Prodejci vás tak mohou natáhnout, prodat vám poškozené auto nebo vám nedodají všechny potřebné dokumenty potřebné k překročení hranic. K hledání můžete využít:
- facebookové skupiny PanAmerican Travelers Association, Overlander Chile Buy & Sell Cars/Motorcycles/van nebo Overlanding Buy & Sell – Americas
- facebook Marketplace – i zde lze najít auta
- inzertní stránky – např. Chile Autos nebo Yapo
My jsme si vyhlídli auto ještě před odjezdem. Mělo sice více najeto, ale zase bylo plně vybaveno – od přestavby na obytné až po kuchyňské vybavení. V podstatě bychom jen nasedli a jeli. Tak nějak jsme s tím autem počítali, protože jsme byli podle majitele vozu jediní zájemci přímo v Santiagu. Auto však mělo poruchu a tak ho dali do servisu. Nicméně pořád jsme dle informací byli jediní a tak jsme se celý týden věnovali pouze vyřizování občanky a potřebných papíru. Byla sobota, když nám majitel napsal, že auto je prodáno. Poučení. Nikdy není jistota, že bude auto vaše. Po celém týdnu v Santiagu jsme tedy museli na plno řešit koupi auta jinak.
Koupě auta přes Suzi Santiago a jak to probíhá?
My jsme pro usnadnění koupě auta využili místní “agenturu” Suzi Santiago. Ta poskytuje kompletní servis, který cizincům dost usnadní život. Chile je dost byrokratická země a tak při vyřízení jednoho potřebného papíru máte pocit, že jste ztratili půl života. V Suzi vám pomůžou jednak najít vhodné auto pro vás, poskytnou vám mechanika, který s vámi zajede až k prodejci auta, o které máte zájem, a zkontroluje ho. Po celou dobu komunikují s prodejcem ohledně podmínek, zařídí vám schůzku u notáře a postarají se o to, abyste před odjezdem dostali všechny potřebné dokumenty. Kromě toho vám pomohou s přestavbou auta na obytné, poskytnou další informace k cestě do Patagonie a nakonec vám i pomohou auto prodat a to klidně i v jiné zemi. Všechny informace jsou dostupné na jejich stránkách suzisantiago.com.
Schůzka v Suzi Santiago
Domluvili jsme si schůzku v kanceláři, kde jsme se poprvé potkali s Danielem a Carlou. Hlavními lidmi, kteří nám pomáhali. Stručně nám vysvětlili, jak bude celý proces fungovat, kolik to stojí a také začali zjišťovat, jaké auto chceme. My jsme měli docela jasnou představu,. Toyota 4Runner s cenou cca do 6.000.000 CL. Chtěli jsme auto přestavět na “obytné” – tzn. postel, kuchyň. Pokud by byla dobrá cena auta, tak jsme chtěli i stan na střechu. Bohužel stan nevyšel.
TIP: Doporučujeme podívat se dopředu, za jakou částku se vaše auto přibližně prodává, když je přestavěné na obytné. Můžete pak lépe odhadnout za kolik později auto prodáte. Dobře k tomu poslouží facebookové skupiny zmíněné výše.
Prohlídky vybraných aut
Asi tak za hodinu nám začal Daniel posílat první nalezená auta a domluvil jednu schůzku hned na další den. Na tu schůzku s námi poslal i mechanika, který jednak zajistil komunikaci s prodejcem a hlavně zkontrolovat technický stav. Mohli jsme provést i zkušební jízdu v okolí. Mechanik mluvil pouze španělsky. Tedy pokud alespoň trochu nerozumíte, nic se ihned po schůzce nedozvíte. Všechno vám pak přetlumočí Daniel přes What’s Up. Kromě toho, že mechanikovi musíte zaplatit 15.000 CL za každou prohlídku auta mimo kancelář, musíte mu zaplatit i cestu (přes Uber) na místo prohlídky. Pokud se prohlídka koná v místě kanceláře, stojí pouze 10.000 CL. Počítejte s výdaji navíc. Jedna prohlídka v kanceláři je zdarma.
TIP: Zajímá vás, jestli je život v autě vhodnou volbou pro digitální nomády? Přečtě si článek o digitálním nomádství v Jižní Americe a našem pojetí práce remote z Chile.
Hned první navštívené auto bylo ve skvělém stavu a my už se radovali, že budeme do konce týdne odjíždět. Bohužel však nastal problém s notářem. Prodejce nechtěl přistoupit na to, že půjdeme auto přepsat k notáři, kterého Suzi využívalo. Na jejich notáře je totiž spolehnutí a jistota v tom, že dostanete všechny potřebné papíry. Vysvětlení bylo takové, že u cizích notářů zkrátka jistota není a je to dost riskantní. Někdy to v Chile bývá tak, že pokud si koupíte auto a zapíšete ho u jednoho notáře, prodej musí proběhnout u toho stejného.
Začali jsme tedy hledat. Na další prohlídku jsme šli za dva dny. Bohužel se ukázalo, že auto není v dobrém stavu. Takto probíhala i příští prohlídka. Už jsme byli trochu zoufalí, protože auta na netu docházela a my už nevěděli, kde hledat. Až čtvrtá prohlídka byla úspěšná a my si s prodejcem plácli.
Návštěva notáře
Další den ráno jsme se sešli u notáře, kde mělo dojít k předběžnému podepsání “smlouvy”, abychom měli alespoň nějakou jistotu před odesláním platby. Zde nastal další problém, a to sice “bordel” v jejich RUN a RUT číslech. My jsme měli za to, že RUN je úplně stejné jako RUT číslo a můžeme si díky němu koupit auto. To bychom mohli, pokud bychom už měli plastovou ID kartičku. My jsme z Registro de Civil měli “pouze” papír s potvrzením a datum pro vyzvednutí. Místo podepsání “smlouvy” jsme tedy akorát podepsali to, že nám mohou vyřídit RUT number a zaplatili 4.700 CL. Naštěstí RUT number lze zajistit během jednoho dne a tak jsme se odpoledne sešli u notáře znovu. Tentokrát jsme úspěšně podepsali papíry, přidali otisky prstů a už jsme se mohli těšit na nové autíčko. Toto vyřízení stálo 25.000 CL. Platbu za auto jsme provedli přes TransferWise a o dva dny později se u notáře sešli znovu.
TIP: Mrkněte se také, jak zařídit RUN number v Chile.
Dokumenty potřebné k autu
Zde došlo k finálním přepisu auta včetně zaplacení částky 2 296 Kč za notáře. K autu jsou potřeba tyto dokumenty:
- Padron
- Certificado de Revision Technica
- Permissa de Circulation
- Segurado Obligatorio
- Certificate de Anotaciones
- Certificado de Multas
Přestavba auta v Suzi
Autíčko jsme převezli do Suzi, kde jsme měli naplánovanou přestavbu, která měla trvat čtyři dny. Nakonec se přestavba protáhla na pět dní, ale hlavně, že je konečně hotovo a my mohli konečně vyrazit na cestu do Pichilemu.
Na stránkách Suzi lze najít různé varianty, jak auto předělat včetně jejich ceny. Je třeba počítat s tím, že cena je bez DPH. Nakonec jsme zaplatili za přestavbu cca 460 000 CLP včetně matrace na míru do auta, plynové bomby a vařiče. Nj, žádná sranda, ale na dalších pár měsíců to bude náš domov, takže si chceme autíčko vymazlit. I proto jsme vyrazili do obchodů Easy a Decathlon. V Easy se dá koupit všechno od povlečení, kuchyňských potřeb až po nářadí. Trochu jsme litovali, že jsme si auto nepředělali sami. V Easy se dá levně koupit veškeré vybavení včetně dřeva, pilky, šroubků, vrtačky apod. Celkově by nás přestavba vyšla na polovinu. V Decathlonu jsme koupili kempovací vybavení (stůl, židle, sprchu) a nesměla chybět ani houpací síť.
Kolik nás to stálo?
Aktivita | Cena |
Mechanik | 10.000 – 15-0000 CLP za prohlídku |
RUT number | 4700 CLP |
Smlouva o koupi u notáře | 25000 CLP |
Převedení auta u notáře | 78000 CLP |
Přestavba v SUZI | 460 000 CLP |
Napište první komentář