6 míst v Patagonii kam vyrazit za tučňáky

Patagonie je oblast hor, ledovců, drsné stepi i divokých zvířat. Můžete narazit na lamu, pásovce, jelena Huemul, nandu nebo třeba pumu. Můžete pozorovat ojedinělé druhy ptáků jako třeba kondory, kolibříky či karančo. Asi úplně nejoblíbenější v Patagonii je pozorování tučňáků, kteří se vyskytují hned na několik místech. Dostat se k nim ale není úplně jednoduché a ani levné.

Pásovec

Jaké tučňáky můžete v Patagonii vidět?

Na několika místech v Patagonii ještě žijí velké kolonie tučňáků, ale stávají se více a více ohroženým druhem. Jedním z důvodu je lidská činnost, ale i změna klimatu, kdy mořské proudy nepřináší dostatek potravy. Největší problémem bývají ekologické katastrofy. Při styku s ropou ztrácí peří izolační vlastnost, která je potřebná k udržení tepla. V Patagonii můžete vidět dva druhy tučňáků.

Tučňák královský

Tyto tučňáky poznáte podle oranžovo-žlutého zbarvení. Jsou druhým největším plemenem tučňáků na světě. Jejich výška může být až 100 cm a váha 18 kg. Jakmile si tučňáci najdou partnera, tak se od sebe v podstatě nehnou do té doby než samice naklade vejce. Poté se v péči o vejce i mláďata střídají. Vždy jeden hlídá a zahřívá vejce a druhý jde lovit, což může trvat i týden. Během toho se druhý tučňák živí pouze z tukových zásob.

Tučňák magellanský

Tučňáci magellanský jsou docela malincí. Měří okolo 60 cm a váží jen 6,5 kg. Pro svou potravu (malé ryby, korýši) se mohou ponořit až 50 metrů. Ostrov Isla Magdalena se považuje za domov více než 120 000 těchto tučňáků.

6 nejlepších míst, kde vidět tučňáky:

  • okolí města Punta Arenas
  • okolí města Ushuaia
  • Punta Tombo
  • Národní park Monte León
  • Península Valdés
  • Antarktida 🙂

Návštěva tučňáků v Chile

Punta Arenas a z Ushuaia si budete muset zaplatit nemalou částku za cestovní agenturu, která vás odveze na místo výskytu. My jsme si tentokrát tento výlet nechali ujít, protože jsme měli v plánu zavítat na východní pobřeží Argentiny, kde jsou tučňáci k vidění taky. Nicméně pokud bych neměla tolik času, rozhodně bych si tu podívanou nenechala ujít, ať to stojí, co to stojí.

TIP: Návštěvu tučňáků v Punta Arenas můžete spojit s návštěvou Torres del Paine a trochu si zatrekovat. Není to sice nejblíž, ale rozhodně to stojí za to.

Můžete tam vidět tučňáky magellanské a královské, ale budete si muset vybrat. Bohužel nejsou na stejném místě. Tučňáci magellanští se vyskytují v okolí Isla Magdalena, tučňáci královští na ostrově Tierra del Fuego (Ohňová země). Ideální období kdy vyrazit jsou letní měsíce tedy listopad až březen. Výlet s cestovkou si můžete zaplatit buď online nebo zajít přímo do některé z nich ve městě. Cena se pohybuje okolo 125 USD a většinou obsahuje dopravu a vstup. Cestovních agentur je opravdu spousta a je z čeho vybírat. Můžete se mrknout třeba na www.viator.com. Pokud budete mít štěstí, kromě tučňáku uvidíte třeba i delfíny nebo velryby.

Tučňáci v Punta Tombo

Návštěva tučňáků v Argentině

Na východním pobřeží Argentiny je několik míst, kam za tučňáky můžete vyrazit. Výhodou je, že jsou tato místa levnější a není tam tolik lidí. Nicméně má to i nevýhodu. Dostat se k nim chvíli trvá. Ujede několik set kilometrů naprostou pustinou bez toho, abyste vůbec něco viděli. Ano, taky to má své kouzlo, ale pokud máte na Patagonii třeba jen tři týdny, nevydávejte se tam. My jsme se cestou stavili do národního parku Monte León, přírodní rezervace Punta Tombo a na poloostrov Valdés.

Národní park Monte León

Monte León se nachází na silnici z Rio Gallegos do Puerto Madryn a upřímně lze docela jednoduše minout. Vstup do parku je cca 10 metrů od silnice a není nijak označen. Uvidíte pouze „zavřenou“ dřevěnou bránu a menší ceduli, která říká, že před vstupem do parku je nutné se zaregistrovat v administrační budově. Ta je vzdálená ještě 5 km. Proč píši „zavřenou“? Ono to tak vypadá. Brána je zadělaná řetězem se zámkem, který lze jednoduše vytáhnout. Vlastně je to opatření jen proto, aby se lidé přeci jen přijeli zaregistrovat. Dostanete tam alespoň mapu národního parku a doporučení, kam se vydat.

osmák

Po další půl hodině jízdy dorazíte k prvnímu parkoviště, odkud vede hlavní cesta na pobřeží. V Monte León můžete vidět tučňáky magellanský. Jestli máte dalekohled, vezměte si ho sebou. Pokud nebudete mít štěstí a tučňáci nebudou pobíhat v blízkosti vyhlídky, moc toho neuvidíte. Vyhlídka je postavena nad pláží, na které se tučňáci zdržují. Pro nás to bylo trochu zklamání, ale na druhou stranu je potřeba respektovat jejich prostor.

Monte Leon

Budete-li pokračovat dál po silnici dojedete ještě ke stezce vedoucí k vyhlídce na rypouše. Stezka má jen 400 metrů. Na konci parku vás bude čekat pláž, odkud se můžete vydat ještě na malou túru. Najdete tady taky kavárničku. Tak se můžete chvilku pokochat.

Přírodní rezervace Punta Tombo

V Punta Tombo se nachází největší kolonie tučňáků magellanských mimo Antarktidu. Je to opravdová nádhera. Pokud budete mít cestu kolem, určitě se zastavte. Díky hojnosti sardinek a ančoviček podél pobřeží se tady usadilo přibližně milion tučňáků. Ideální návštěva je od září do dubna. Pak tučňáci migrují do Brazílie.

Do Punta Tombo můžete vyrazit buď autem nebo si z měst Puerto Madryn či Trelew zaplatit jednodenní výlet. Jakmile dorazíte na místo, zastavte na prvním parkovišti hned za kruhovým objezdem. Kousek od toho parkoviště se nachází pokladna a malé informační centrum. Ze silnice nejde dobře vidět, a tak ho můžete snadno minout. Druhé parkoviště se nachází ještě jeden kilometr odtud. Zde už začíná stezka k tučňákům.

V přírodní rezervaci je vystavený dřevěný 3 km dlouhý chodníček, který vede až k plážím. Díky tomu, že je vyvýšený, se mohou tučňáci volně pohybovat po rezervaci a vy je můžete vidět úplně z blízka. Můžete je potkat třeba i na cestičce přímo před vámi. Nevadí jim to, jsou zvyklí. Nicméně je potřeba dodržovat vzdálenost a respektovat jejich prostor. Často se před sluníčkem schovávají přímo pod chodníkem.

TIP: Auto si v turistických oblastech můžete půjčit (klidně i jen na den) nebo se můžete mrknout, jakým způsobem lze auto v Chile koupit.

Península Valdés

Poloostrov Valdés je rájem pro sledování patagonských zvířat. Na jeho březích žijí rypouši, tučňáci, lachtani, tuleni. Když budete mít štěstí, můžete vidět i delfíny, velryby či kosatky. Ve vnitrozemí žijí lamy, pásovci, mary stepní i nandu. V roce 1999 byl celý poloostrov zapsán na seznam UNESCO. Jeho rozloha je 4000 m2, a tak si člověk výlet musí dobře naplánovat, aby vše stihl.

První informace o poloostrově dostanete u vstupní brány, kde zaplatíte vstup a dostanete mapky. Na poolostrově najdete jediné městečko Puerto Pirámides, ve kterém jsou všechny služby od ubytování, restaurací až po benzínovou pumpu. Je to také jediné místo, kde můžete volně kempovat. U pláže je malé parkoviště, kde můžete zůstat, jak dlouho budete chtít. Městečko je docela turistické, ale vcelku příjemné. Bohužel jsme nemohli zůstat moc dlouho, ale je to ideální místo pro cestovatelský odpočinek -> pláže, knížka, kavárničky, západ slunce. Pokud máte čas, určitě se zdržte.

Ideální doba k návštěvě je v podstatě celý rok, ale nejideálnější je období od ledna do dubna. Co a kdy můžete vidět?

tučńákyod září do března
kosatkyod října do listopadu, od konce ledna do května
lachtanyod prosince do května
rypoušeod října do března
velrybyod července do prosince

Na poloostrově najdete několik vyhlídkových míst, kam se můžete vydat. Podrobnou mapku dostanete v informačním centru kousek od vstupní brány nebo ve městě. Určitě se tam zastavte. Poradí vám i v jaký čas se máte na která místa dostavit, abyste viděli co nejvíce. Po ostrově nejezdí žádná doprava, a tak je nutné spolehnout se na své auto. Vzdálenosti mezi vyhlídkami jsou více než 100 km.

vyhlídka na Peninsula Valdés

TIP: Mrkněte se i na další místa, které lze v Argentině objevovat. Pro nás byl nejsilnější zážitek ledovec Perito Moreno. Strávili jsme noc v horách u městečka El Chaltén a užili si tam skvělý východ slunce.

Na jaké vyhlídky vyrazit a co tam můžete vidět?

  • Isla de los Pájaros je vyhlídka, kde můžete sledovat hlavně divoké ptáky a velryby. Je ideální zastávkou hned po příjezdu. Najdete ji kousek od prvního informačního centra.
  • Punta Pirámide z tého vyhlídky můžete pozorovat divoké ptáky a rypouše. Je kousíček za městem, a tak si sem můžete vyrazit i na východ či západ slunce.
  • Punta Delgada byla v době naší návštěvy uzavřena, ale jinak tu najdete maják a k pozorování lachtany a želvy.
  • Caleta Valdés je uprostřed ostrova. Uvidíte tady lachtany a třeba i kosatky. Na tomto místě najdete i restauraci.
  • Punta Norte je asi jedním z nejoblíbenějších míst. Lidé tady čekají na kosatky, které připlouvají lovit tuleně přímo na břeh. Nechají se vlnou zanést na pláž, kde si tuleni v klidu lebedí, uloví je a při odlivu se zase nechají odnést do moře. Může to být pro ně dost riskantní, protože se často stává, že na břehu uvíznou. Kosatky připlouvají většinou v odpoledních hodinách (nechte si poradit na informacích). My jsme měli smůlu a bohužel jsme žádnou neviděli. Nicméně den před naší návštěvou jich bylo na tomto místě k vidění 21.

Napište první komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *